Omvandla del/miljon (ppm) to gram/liter
Del/Miljon (ppm)
Delar per miljon (ppm) är en dimensionslös koncentrationsenhet lika med en del av ett ämne per miljon delar av blandningen efter massa eller volym. Den används i stor utsträckning för spårföroreningar i vatten, luftkvalitetsövervakning och analytisk kemi. 1 ppm ≈ 1 mg/L i utspädda vattenlösningar.
Omvandlingstabell Del/Miljon (ppm) till Gram/Liter
| Del/Miljon (ppm) | Gram/Liter | Gram/Liter | Del/Miljon (ppm) |
|---|---|---|---|
| 1 | 0.0009989 | 1 | 1001.14 |
| 2 | 0.00199772 | 2 | 2002.28 |
| 3 | 0.00299658 | 3 | 3003.43 |
| 5 | 0.0049943 | 5 | 5005.71 |
| 10 | 0.00998859 | 10 | 10011.4 |
| 20 | 0.0199772 | 20 | 20022.8 |
| 25 | 0.0249715 | 25 | 25028.6 |
| 50 | 0.049943 | 50 | 50057.1 |
| 100 | 0.0998859 | 100 | 100114 |
| 250 | 0.249715 | 250 | 250286 |
| 500 | 0.49943 | 500 | 500571 |
| 1000 | 0.998859 | 1000 | 1.00114E+06 |
Så här konverterar du Del/Miljon (ppm) till Gram/Liter
1 ppm = 0.0009989 g/L. För att konvertera valfritt värde, multiplicera det med 0.0009989. Till exempel, 25 ppm = 0.0249715 g/L.
Vanliga frågor
- Hur många g/L går det på en ppm?
- En ppm motsvarar 0.0009989 g/L.
- Hur konverterar man Del/Miljon (ppm) till Gram/Liter?
- Multiplicera värdet i Del/Miljon (ppm) med 0.0009989 för att få resultatet i Gram/Liter.
- Hur mycket är 25 ppm i g/L?
- 25 ppm motsvarar 0.0249715 g/L.
- Hur konverterar man Gram/Liter tillbaka till Del/Miljon (ppm)?
- Dividera med samma faktor: multiplicera värdet i Gram/Liter med 1001.14 för att få Del/Miljon (ppm).