Omvandla argentine peso to us dollar

Ange ett värde.
Ange ett värde.

1 Argentine Peso motsvarar 0,000655 US-dollar

Växelkurser från 2026-10-22  ·  Historik för växelkurser


Argentine Peso

Argentinsk peso (ARS, symbol: $) är den officiella valutan i Argentina, införd 1992 för att ersätta australen under en period av ekonomisk reform. Argentina har historiskt upplevt betydande inflation, vilket gör peson föremål för frekvent omvärdering och växelkursvolatilitet. 


US-dollar

Amerikanska dollarn (symbol: $; kod: USD) är den officiella valutan i USA och flera andra länder. Den är världens främsta reservvaluta och den mest handlade valutan på den globala valutamarknaden. Dollarn är indelad i 100 cent. 


Omvandlingstabell Argentine Peso till US-dollar
Argentine PesoUS-dollarUS-dollarArgentine Peso
10.000655411525.73
20.0013108523051.45
30.0019662834577.18
50.0032771357628.63
100.006554261015257.3
200.01310852030514.5
250.01638562538143.1
500.03277135076286.3
1000.0655426100152573
2500.163856250381431
5000.327713500762863
10000.65542610001.52573E+06
Så här konverterar du Argentine Peso till US-dollar

1 Argentine Peso = 0.0006554 USD. För att konvertera valfritt värde, multiplicera det med 0.0006554. Till exempel, 25 Argentine Peso = 0.0163856 USD.

Vanliga frågor
Hur många USD går det på en Argentine Peso?
En Argentine Peso motsvarar 0.0006554 USD.
Hur konverterar man Argentine Peso till US-dollar?
Multiplicera värdet i Argentine Peso med 0.0006554 för att få resultatet i US-dollar.
Hur mycket är 25 Argentine Peso i USD?
25 Argentine Peso motsvarar 0.0163856 USD.
Hur konverterar man US-dollar tillbaka till Argentine Peso?
Dividera med samma faktor: multiplicera värdet i US-dollar med 1525.73 för att få Argentine Peso.

Vanligaste enhetsomvandlingarna för valuta