Omvandla us dollar to norsk krona

Ange ett värde.
Ange ett värde.

1 US-dollar motsvarar 9,3968 Norsk krona

Växelkurser från 2026-10-21  ·  Historik för växelkurser


US-dollar

Amerikanska dollarn (symbol: $; kod: USD) är den officiella valutan i USA och flera andra länder. Den är världens främsta reservvaluta och den mest handlade valutan på den globala valutamarknaden. Dollarn är indelad i 100 cent. 


Norsk krona

Norsk krona är Norges officiella valuta, indelad i 100 öre. Den infördes 1875 när Norge gick med i den skandinaviska myntunionen och ersatte den norska speciedalern. Kronan ges ut av Norges Bank och betecknas med symbolen "kr". 


Omvandlingstabell US-dollar till Norsk krona
US-dollarNorsk kronaNorsk kronaUS-dollar
19.3967810.106419
218.793620.212839
328.190330.319258
546.983950.532097
1093.9678101.06419
20187.936202.12839
25234.919252.66049
50469.839505.32097
100939.67810010.6419
2502349.1925026.6049
5004698.3950053.2097
10009396.781000106.419
Så här konverterar du US-dollar till Norsk krona

1 USD = 9.39678 Norwegian Krone. För att konvertera valfritt värde, multiplicera det med 9.39678. Till exempel, 25 USD = 234.919 Norwegian Krone.

Vanliga frågor
Hur många Norwegian Krone går det på en USD?
En USD motsvarar 9.39678 Norwegian Krone.
Hur konverterar man US-dollar till Norsk krona?
Multiplicera värdet i US-dollar med 9.39678 för att få resultatet i Norsk krona.
Hur mycket är 25 USD i Norwegian Krone?
25 USD motsvarar 234.919 Norwegian Krone.
Hur konverterar man Norsk krona tillbaka till US-dollar?
Dividera med samma faktor: multiplicera värdet i Norsk krona med 0.106419 för att få US-dollar.

Vanligaste enhetsomvandlingarna för valuta