Omvandla punkt/meter to punkt/tum

Ange ett värde.
Ange ett värde.

Punkt/meter

Punkter per meter (dot/m) är en enhet för digital bildupplösning som uttrycker antalet enskilda punkter som kan placeras på en linje inom en meters längd. Det är SI-versionen av det vanligare punkter per tum (DPI), där 1 DPI är lika med ungefär 39,37 dot/m. 


Punkt/tum

Punkter per tum (DPI) är standardmåttet för spatial tryck- eller videopunkttäthet, i synnerhet antalet enskilda punkter som kan placeras på en linje inom en tums längd. Det används för att beskriva upplösningen hos skrivare, skannrar och skärmar, med vanliga värden från 72 DPI för skärmar till över 1200 DPI för högkvalitativa skrivare. 


Omvandlingstabell Punkt/meter till Punkt/tum
Punkt/meterPunkt/tumPunkt/tumPunkt/meter
10.0254139.3701
20.0508278.7402
30.07623118.11
50.1275196.85
100.25410393.701
200.50820787.402
250.63525984.252
501.27501968.5
1002.541003937.01
2506.352509842.52
50012.750019685
100025.4100039370.1
Så här konverterar du Punkt/meter till Punkt/tum

1 dot/m = 0.0254 dpi. För att konvertera valfritt värde, multiplicera det med 0.0254. Till exempel, 25 dot/m = 0.635 dpi.

Vanliga frågor
Hur många dpi går det på en dot/m?
En dot/m motsvarar 0.0254 dpi.
Hur konverterar man Punkt/meter till Punkt/tum?
Multiplicera värdet i Punkt/meter med 0.0254 för att få resultatet i Punkt/tum.
Hur mycket är 25 dot/m i dpi?
25 dot/m motsvarar 0.635 dpi.
Hur konverterar man Punkt/tum tillbaka till Punkt/meter?
Dividera med samma faktor: multiplicera värdet i Punkt/tum med 39.3701 för att få Punkt/meter.

Vanligaste enhetsomvandlingarna för digital bildupplösning