Omvandla siemens/meter to abmho/meter

Ange ett värde.
Ange ett värde.

Siemens per meter

Siemens per meter (symbol: S/m) är SI-enheten för elektrisk konduktivitet, den reciproka av resistivitet. Koppar har en konduktivitet på ungefär 5,96×10⁷ S/m och havsvatten ungefär 5 S/m. 


Abmho per meter

Abmho per meter är CGS-EMU-enheten för elektrisk konduktivitet, den reciproka av abohm per meter. En abmho/m = 10⁹ S/m. 


Omvandlingstabell Siemens per meter till Abmho per meter
Siemens per meterAbmho per meterAbmho per meterSiemens per meter
11E-0911E+09
22E-0922E+09
33E-0933E+09
55E-0955E+09
101E-08101E+10
202E-08202E+10
252.5E-08252.5E+10
505E-08505E+10
1001E-071001E+11
2502.5E-072502.5E+11
5005E-075005E+11
10001E-0610001E+12
Så här konverterar du Siemens per meter till Abmho per meter

1 S/m = 1E-09 abmho/m. För att konvertera valfritt värde, multiplicera det med 1E-09. Till exempel, 25 S/m = 2.5E-08 abmho/m.

Vanliga frågor
Hur många abmho/m går det på en S/m?
En S/m motsvarar 1E-09 abmho/m.
Hur konverterar man Siemens per meter till Abmho per meter?
Multiplicera värdet i Siemens per meter med 1E-09 för att få resultatet i Abmho per meter.
Hur mycket är 25 S/m i abmho/m?
25 S/m motsvarar 2.5E-08 abmho/m.
Hur konverterar man Abmho per meter tillbaka till Siemens per meter?
Dividera med samma faktor: multiplicera värdet i Abmho per meter med 1E+09 för att få Siemens per meter.

Vanligaste enhetsomvandlingarna för elektrisk konduktivitet