Omvandla volt/centimeter to volt/meter

Ange ett värde.
Ange ett värde.

Volt per centimeter

Volt per centimeter (symbol: V/cm) är en enhet för elektrisk fältstyrka lika med 100 V/m. Den används ofta inom laboratorieelektrostatik och dielektrofores. 


Volt per meter

Volt per meter (symbol: V/m) är SI-enheten för elektrisk fältstyrka. Den representerar den kraft som en positiv laddningsenhet upplever i ett elektriskt fält. Jordens atmosfäriska elektriska fält är ungefär 100 V/m nära ytan. 


Omvandlingstabell Volt per centimeter till Volt per meter
Volt per centimeterVolt per meterVolt per meterVolt per centimeter
110010.01
220020.02
330030.03
550050.05
101000100.1
202000200.2
252500250.25
505000500.5
100100001001
250250002502.5
500500005005
1000100000100010
Så här konverterar du Volt per centimeter till Volt per meter

1 V/cm = 100 V/m. För att konvertera valfritt värde, multiplicera det med 100. Till exempel, 25 V/cm = 2500 V/m.

Vanliga frågor
Hur många V/m går det på en V/cm?
En V/cm motsvarar 100 V/m.
Hur konverterar man Volt per centimeter till Volt per meter?
Multiplicera värdet i Volt per centimeter med 100 för att få resultatet i Volt per meter.
Hur mycket är 25 V/cm i V/m?
25 V/cm motsvarar 2500 V/m.
Hur konverterar man Volt per meter tillbaka till Volt per centimeter?
Dividera med samma faktor: multiplicera värdet i Volt per meter med 0.01 för att få Volt per centimeter.

Vanligaste enhetsomvandlingarna för elektrisk fältstyrka