Omvandla ohm·meter to abohm·centimeter

Ange ett värde.
Ange ett värde.

Ohm-meter

Ohm-meter (symbol: Ω·m) är SI-enheten för elektrisk resistivitet, som uttrycker ett materials motstånd per längdenhet och tvärsnittsarea. Koppar har en resistivitet på ungefär 1,7×10⁻⁸ Ω·m och gummi ungefär 10¹³ Ω·m. 


Abohm-centimeter

Abohm-centimeter är CGS-EMU-enheten för elektrisk resistivitet. En abΩ·cm = 10⁻¹¹ Ω·m. 


Omvandlingstabell Ohm-meter till Abohm-centimeter
Ohm-meterAbohm-centimeterAbohm-centimeterOhm-meter
11E+0911E-09
22E+0922E-09
33E+0933E-09
55E+0955E-09
101E+10101E-08
202E+10202E-08
252.5E+10252.5E-08
505E+10505E-08
1001E+111001E-07
2502.5E+112502.5E-07
5005E+115005E-07
10001E+1210001E-06
Så här konverterar du Ohm-meter till Abohm-centimeter

1 Ω·m = 1E+09 abΩ·cm. För att konvertera valfritt värde, multiplicera det med 1E+09. Till exempel, 25 Ω·m = 2.5E+10 abΩ·cm.

Vanliga frågor
Hur många abΩ·cm går det på en Ω·m?
En Ω·m motsvarar 1E+09 abΩ·cm.
Hur konverterar man Ohm-meter till Abohm-centimeter?
Multiplicera värdet i Ohm-meter med 1E+09 för att få resultatet i Abohm-centimeter.
Hur mycket är 25 Ω·m i abΩ·cm?
25 Ω·m motsvarar 2.5E+10 abΩ·cm.
Hur konverterar man Abohm-centimeter tillbaka till Ohm-meter?
Dividera med samma faktor: multiplicera värdet i Abohm-centimeter med 1E-09 för att få Ohm-meter.

Vanligaste enhetsomvandlingarna för elektrisk resistivitet