Omvandla meter to pica (typografi)
Meter
Metern (Commonwealth-stavning och BIPM-stavning) (från den franska enheten mètre, från det grekiska substantivet μετρούν, "mått") är basenheten för längd i Internationella måttenhetssystemet (SI). SI-enhetssymbolen är m. Metern definieras som längden på den väg som ljuset färdas i vakuum under 1/299 792 458 av en sekund.
Metern definierades ursprungligen 1793 som en tiomiljondel av avståndet från ekvatorn till Nordpolen längs en storcirkel, så jordens omkrets är ungefär 40000 km. År 1799 omdefinierades metern i termer av en prototypmeterstav (den faktiska stav som användes ändrades 1889). År 1960 omdefinierades metern i termer av ett visst antal våglängder av en viss emissionslinje hos krypton-86. År 1983 antogs den nuvarande definitionen.
Pica (Typografi)
Pica är en typografisk längdenhet lika med 1/6 av en tum (ungefär 4,233 mm i PostScript-systemet). Den delas in i 12 punkter och används ofta inom typografi, grafisk design och desktop publishing för att ange kolumnbredder, marginaler och andra layoutmått. PostScript-pican, standardiserad till exakt 4,233 mm, är den mest använda moderna definitionen.
Omvandlingstabell Meter till Pica (Typografi)
| Meter | Pica (Typografi) | Pica (Typografi) | Meter |
|---|---|---|---|
| 1 | 236.22 | 1 | 0.00423333 |
| 2 | 472.441 | 2 | 0.00846667 |
| 3 | 708.661 | 3 | 0.0127 |
| 5 | 1181.1 | 5 | 0.0211667 |
| 10 | 2362.2 | 10 | 0.0423333 |
| 20 | 4724.41 | 20 | 0.0846667 |
| 25 | 5905.51 | 25 | 0.105833 |
| 50 | 11811 | 50 | 0.211667 |
| 100 | 23622 | 100 | 0.423333 |
| 250 | 59055.1 | 250 | 1.05833 |
| 500 | 118110 | 500 | 2.11667 |
| 1000 | 236220 | 1000 | 4.23333 |
Så här konverterar du Meter till Pica (Typografi)
1 m = 236.22 Pica (Typografi). För att konvertera valfritt värde, multiplicera det med 236.22. Till exempel, 25 m = 5905.51 Pica (Typografi).
Vanliga frågor
- Hur många Pica (Typografi) går det på en m?
- En m motsvarar 236.22 Pica (Typografi).
- Hur konverterar man Meter till Pica (Typografi)?
- Multiplicera värdet i Meter med 236.22 för att få resultatet i Pica (Typografi).
- Hur mycket är 25 m i Pica (Typografi)?
- 25 m motsvarar 5905.51 Pica (Typografi).
- Hur konverterar man Pica (Typografi) tillbaka till Meter?
- Dividera med samma faktor: multiplicera värdet i Pica (Typografi) med 0.00423333 för att få Meter.