Omvandla mph to knop

Ange ett värde.
Ange ett värde.

Mile/timme

Miles per timme (mph, MPH eller mi/h) är en brittisk imperial och traditionell amerikansk hastighetsenhet som uttrycker antalet engelska mil (statute miles) som tillryggaläggs på en timme. Den används i Storbritannien, USA och ett antal mindre länder, av vilka de flesta är brittiska eller amerikanska territorier, eller har nära historiska band med Storbritannien eller USA. 


Knop

Knop (/nɒt/) är en hastighetsenhet lika med en nautisk mil per timme, exakt 1,852 km/h (ungefär 1,150 78 mph eller 0,514 m/s). Den ISO-standardiserade symbolen för knop är kn. Samma symbol föredras av Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE); kt är också vanlig, särskilt inom flyget, där det är den form som rekommenderas av Internationella civila luftfartsorganisationen (ICAO). Knop är en icke-SI-enhet. Knop används inom meteorologi samt inom sjö- och luftfartsnavigation. Ett fartyg som färdas med 1 knop längs en meridian tillryggalägger ungefär en bågminut geografisk latitud på en timme. 


Omvandlingstabell Mile/timme till Knop
Mile/timmeKnopKnopMile/timme
10.86897611.15078
21.7379522.30156
32.6069333.45234
54.3448855.7539
108.689761011.5078
2017.37952023.0156
2521.72442528.7695
5043.44885057.539
10086.8976100115.078
250217.244250287.695
500434.488500575.39
1000868.97610001150.78
Så här konverterar du Mile/timme till Knop

1 mi/h = 0.868976 kt. För att konvertera valfritt värde, multiplicera det med 0.868976. Till exempel, 25 mi/h = 21.7244 kt.

Vanliga frågor
Hur många kt går det på en mi/h?
En mi/h motsvarar 0.868976 kt.
Hur konverterar man Mile/timme till Knop?
Multiplicera värdet i Mile/timme med 0.868976 för att få resultatet i Knop.
Hur mycket är 25 mi/h i kt?
25 mi/h motsvarar 21.7244 kt.
Hur konverterar man Knop tillbaka till Mile/timme?
Dividera med samma faktor: multiplicera värdet i Knop med 1.15078 för att få Mile/timme.

Vanligaste enhetsomvandlingarna för hastighet