Omvandla coulomb/kubikmeter to coulomb/kubikcentimeter

Ange ett värde.
Ange ett värde.

Coulomb per kubikmeter

Coulomb per kubikmeter (symbol: C/m³) är SI-enheten för volymladdningstäthet och uttrycker den elektriska laddningen per volymenhet. Den förekommer i differentialformen av Gauss lag. 


Coulomb per kubikcentimeter

Coulomb per kubikcentimeter (symbol: C/cm³) är en enhet för volymladdningstäthet lika med 10⁶ C/m³. 


Omvandlingstabell Coulomb per kubikmeter till Coulomb per kubikcentimeter
Coulomb per kubikmeterCoulomb per kubikcentimeterCoulomb per kubikcentimeterCoulomb per kubikmeter
11E-0611E+06
22E-0622E+06
33E-0633E+06
55E-0655E+06
101E-05101E+07
202E-05202E+07
252.5E-05252.5E+07
505E-05505E+07
1000.00011001E+08
2500.000252502.5E+08
5000.00055005E+08
10000.00110001E+09
Så här konverterar du Coulomb per kubikmeter till Coulomb per kubikcentimeter

1 C/m³ = 1E-06 C/cm³. För att konvertera valfritt värde, multiplicera det med 1E-06. Till exempel, 25 C/m³ = 2.5E-05 C/cm³.

Vanliga frågor
Hur många C/cm³ går det på en C/m³?
En C/m³ motsvarar 1E-06 C/cm³.
Hur konverterar man Coulomb per kubikmeter till Coulomb per kubikcentimeter?
Multiplicera värdet i Coulomb per kubikmeter med 1E-06 för att få resultatet i Coulomb per kubikcentimeter.
Hur mycket är 25 C/m³ i C/cm³?
25 C/m³ motsvarar 2.5E-05 C/cm³.
Hur konverterar man Coulomb per kubikcentimeter tillbaka till Coulomb per kubikmeter?
Dividera med samma faktor: multiplicera värdet i Coulomb per kubikcentimeter med 1E+06 för att få Coulomb per kubikmeter.

Vanligaste enhetsomvandlingarna för volymladdningstäthet