Dönüştür blok (veri depolama) to bit

Lütfen bir değer girin.
Lütfen bir değer girin.

Blok (Veri Depolama)

Blok, geleneksel olarak 512 bayta eşit bir veri depolama birimidir ve bir disk sürücüsünün tek bir işlemde okuduğu veya yazdığı minimum veri birimini temsil eder. 512 baytlık blok boyutu, ilk sabit disk ve disket mimarilerinden gelmektedir ve depolama dönüşümünde standart bir referans birimi olmaya devam etmektedir. Modern sürücüler genellikle 4096 baytlık (4K) fiziksel sektörler kullanır, ancak 512 baytlık mantıksal bloklar hâlâ yaygın olarak taklit edilir. 


Bit

Bit (ikili basamak), mantıksal bir durumu iki olası değerden biriyle (0 veya 1) temsil eden en temel dijital bilgi birimidir. Terim, 1946'da istatistikçi John Tukey tarafından ortaya atılmış ve Claude Shannon'un bilgi kuramı üzerine temel çalışmasında yaygınlaşmıştır. Sekiz bit, bilgisayar depolamasının standart birimi olan bir bayt oluşturur. 


Blok (Veri Depolama) - Bit dönüşüm tablosu
Blok (Veri Depolama)BitBitBlok (Veri Depolama)
1409610.0002441
2819220.0004883
31228830.0007324
52048050.0012207
1040960100.00244141
2081920200.00488281
25102400250.00610352
50204800500.012207
1004096001000.0244141
2501.024E+062500.0610352
5002.048E+065000.12207
10004.096E+0610000.244141
Blok (Veri Depolama) birimini Bit birimine nasıl çevirilir

1 Blok (Veri Depolama) = 4096 b. Herhangi bir değeri çevirmek için 4096 ile çarpın. Örneğin, 25 Blok (Veri Depolama) = 102400 b.

Sıkça sorulan sorular
Bir Blok (Veri Depolama) kaç b eder?
Bir Blok (Veri Depolama), 4096 b değerine eşittir.
Blok (Veri Depolama) birimini Bit birimine nasıl çevirirsiniz?
Bit cinsinden sonucu elde etmek için Blok (Veri Depolama) değerini 4096 ile çarpın.
25 Blok (Veri Depolama) kaç b eder?
25 Blok (Veri Depolama), 102400 b değerine eşittir.
Bit birimini tekrar Blok (Veri Depolama) birimine nasıl çevirirsiniz?
Aynı katsayıya bölün: Blok (Veri Depolama) elde etmek için Bit değerini 0.0002441 ile çarpın.

En yaygın veri depolama birim dönüşümleri